Етапи вагітності
12-тиждень вагітності
На сьогодні у плода сформувалися всі життєво важливі органи та канали нервової системи. Кістки, які досі були м'якими, починають тверднути. Тіло дитини потроху випростується.
Ви майже зробили це! Зараз ви дуже близькі до кінця першого триместру, який багатьом жінкам видається найважчим. Тепер ви можете з полегшенням зітхнути — насолоджуйтесь цим, поки така змога. Уже скоро і аж до народження дитини ви, найімовірніше, відчуватимете, що не можете дихати вільно. Це має пояснення — ваш малюк займає дедалі більше місця всередині, і для ваших легень його не залишається.
Час на шопінг!
Після 12-го тижня постійна нудота і втома зазвичай минають. Ви можете виявити повернення апетиту, а думки про їжу починають здаватися дедалі привабливішими. Нерідко вагітні зациклюються на певних продуктах харчування, іноді на таких, які ніколи не були їм до смаку. Часто значення має навіть не смак, а відчуття під час споживання продукту. Лід, що кришиться на зубах, хрумкі сирі овочі, ніжний йогурт, іриски-тягучки — все це може викликати непереборний потяг. Зробіть запас улюблених продуктів — ви будете засмучені, коли вони закінчаться.
Фізичні зміни на 12-му тижні вагітності
-
Шкіра довкола ваших сосків може потемнішати, а на обличчі можуть з'явитися пігментні плями. Уже тепер може утворитися вертикальна темна лінія, що йде від пупка до лобкової ділянки. Ця лінія виникає через гормональні зміни, після народження дитини вона зникне.
-
Збільшення загального об'єму крові може спричинити те, що ваша шкіра почне «сяяти» — напевно, ви чули про цей ефект вагітності. Надокучливі прищі, які мучили вас останні кілька тижнів, пропадають, звільняючи місце для чистої та здорової шкіри. Нарешті!
-
Вам більше не доведеться так часто ходити в туалет, як раніше. З 12-го тижня матка підіймається із таза та перестає тиснути на сечовий міхур. Ви можете навіть відчувати, як відбувається цей процес, особливо коли лежите на ліжку з повним сечовим міхуром.
Емоційні зміни цього тижня
-
З цього тижня вас може затопити почуття ейфорії. Ваша енергія повертається, ви стаєте схожою на себе колишню. І розумієте, яке це щастя — позбутися токсикозу.
-
З 12-го тижня ви можете відчути себе спокійною та розслабленою. Ризик викидня значно знижується, і чимало пар вважають, що тепер саме час повідомити інших, що вони чекають дитину.
-
Ви все ще можете залишатися трохи плаксивою та чутливішою, аніж зазвичай. Дитячі візочки, інші вагітні жінки, немовлята і навіть маленькі пухнасті тваринки можуть спровокувати потік сліз. Вимкніть телевізор, якщо вам видається, що дивитися рекламу підгузків з милими малюками тепер вам не до снаги.
Де ти, любий?
Одна з дивних змін на цьому терміні полягає в тому, що ваш партнер починає здаватися вам сексуально привабливішим. Навряд чи ви думали останнім часом про забави в ліжку, але тепер ваше лібідо несподівано прокинулося і прагне реваншу. Це тому, що до вас повернулася енергія, а статеві органи отримали додаткове кровопостачання. Дякую, естрогене!
Займатися сексом цілком безпечно протягом усієї вагітності, за винятком випадків, коли є ризик передчасних пологів або розриву плідних оболонок. Насправді чимало жінок кажуть, що ніколи не почувалися пристраснішими, не мали вищого статевого потягу і не насолоджувалися сексом більше, аніж під час вагітності. Деякі майбутні мами побоюються, що секс може заподіяти дитині травму або завдати іншої шкоди. Не варто хвилюватися: малюк надійно захищений товстим слизовим корком у шийці матки, а амніотична рідина діє як буфер, гасячи удари і струси. У малюка навіть заплющені очі, принаймні до 7-го місяця.
Що відбувається з малюком на дванадцятому тижні вагітності
-
За останні три тижні ваш малюк виріс удвічі. Тепер за розміром він приблизно зрівнявся з великою стиглою сливою: довжина його тіла становить близько 5–6,5 см.
-
Ваша дитина постійно рухається, копається, потягується, крутиться та повертається. Але вона все ще дуже мала, а ваша матка щойно почала підійматися, тому наразі ви не зможете відчути її рухів.
-
Цього тижня кістковий мозок вашої дитини починає продукувати власні лейкоцити. Ці клітини борються з інфекціями та допомагають вашому малюкові залишатися здоровим.
-
12–18 тижнів — критично важливий період у розвитку мозку вашої дитини, тому тепер вам необхідно повністю відмовитися від алкоголю, тютюну та наркотиків. Також у цей час починає функціонувати і продукувати гормони гіпофіз малюка.
-
До цього терміну плацента вже виконує всю важливу роботу — фільтрує кисень та постачає поживні речовини для зростання й розвитку вашої дитини.
-
Повіки малюка повністю закривають очі, тому вони надійно захищені. А ще дитина може почати смоктати великий палець. Це мило, чи не так?
-
Кишечник дитини починає скорочуватися й розслаблятися, тренуючись для здорового травлення. Для першого калу малюка, що з'являється через кілька годин після народження, є спеціальне слово «меконій». Але ви ще не скоро побачите його.
Поради 12-го тижня
-
Уникайте фізичних активностей, які можуть знизити постачання вашої дитини киснем. Дайвінг, альпінізм — віднині все це надто ризиковано.
-
Подумайте про те, щоб написати листа своєму малюкові, заведіть щоденник або блог. Це може видатися дурнуватим, але в майбутньому і ви, і ваша дитина із задоволенням будете перечитувати «вагітні» записи.
-
Лістеріоз — інфекція, що передається через їжу, яка є дуже небезпечною для вагітної та плода. До продуктів, яких ви повинні уникати, належать м'які сири, такі як камамбер або брі, сирі морепродукти і суші, паштети, готові салати й охолоджені м'ясні делікатеси. Сире м'ясо також небезпечне, тож дотримуйтесь правил гігієни на кухні: ретельно мийте ножі, дошки, посуд, які торкалися сирого м'яса, не допускайте, щоб воно контактувало з іншими продуктами.
Гайда до 13-го тижня вагітності!