Етапи вагітності
1-тиждень вагітності
Менструація
До кінця кожного менструального циклу ваш організм готується до дозрівання ще однієї яйцеклітини, і це станеться приблизно через два тижні. Слизова матки збирається прийняти яйцеклітину, якщо вона буде запліднена. А якщо цього не відбудеться, слизова оновиться впродовж ваших наступних місячних.
Про вас
Отже, ми дістали загальне уявлення про те що відбувається у першому триместрі вагітності та як це впливає на всі 40 тижнів. Але що насправді відбувається у вашому тілі та з вашою дитиною у перші кілька місяців? Що ви можете зробити, аби підтримати малюка впродовж перших тижнів та створити найкращі умови для його розвитку?
Розгляньмо уважно перший тиждень, коли все лише починається. І з'ясуймо, чому він важливий не менше, ніж будь-який наступний.
Першого тижня
У вас починаються місячні, а дитини ще й близько немає. Річ у тім, що до зачаття залишилося кілька тижнів, але це не означає, що ви можете просто проігнорувати ці перші сім днів. Вам треба все розпланувати і приготуватися до зачаття малюка.
Щоразу, коли у вас починається менструація, організм налаштовується на можливу вагітність. Всередині вашого організму відбувається багато складних гормональних змін, спрямованих на підтримку зачаття, яке може статися приблизно через два тижні. Тому лікарі вважають перший день менструального циклу відправною точкою зворотного відліку до передбачуваної дати пологів. Це може видатися дивним, але за медичними стандартами перші 2 тижні (коли жінка ще не вагітна) включаються до терміну вагітності.
Позначте в календарі день початку місячних і тривалість циклу. Ще краще, якщо ви будете вести це спостереження впродовж кількох місяців, аби точно знати тривалість свого менструального циклу. У більшості жінок він становить близько 28 днів, хоча кілька днів у плюс чи мінус — також норма. Розуміння ритмів власного тіла допоможе вам спланувати зачаття і вирахувати день, в який ви, найімовірніше, завагітнієте.
Коли у мене відбудеться овуляція?
У більшості жінок вона відбувається приблизно через 12–14 днів після першого дня місячних. Якщо ви хочете завагітніти, починайте займатися сексом для зачаття безпосередньо перед або в день овуляції.
Зачаття: як і коли це відбувається?
Неможливо точно визначити, в який момент відбувається зачаття або запліднення. Коли ви займаєтеся сексом, ви можете мати найфантастичніші відчуття, але коли зустрічаються яйцеклітина та сперматозоїд, нічого такого не стається. Зачаття відбувається тихо й непомітно, без будь-яких зовнішніх ознак.
Тривалість життя яйцеклітини після виходу з фолікулу зовсім мала. Яйцеклітина залишається здатною до запліднення приблизно 12–24 години. Вона переміщується до фалопієвої труби, і зазвичай запліднення відбувається саме там. Сперматозоїди мають вищу тривалість життя, але тільки найсильніші та найрухливіші з них можуть подолати шийку матки, пройти саму матку та потрапити до фалопієвої труби.
У деяких жінок у момент прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки спостерігається кровотеча. Не сплутайте її з місячними.
Тиждень 1: що ви можете зробити
-
Ведіть календар менструального циклу. Це допоможе визначити тривалість циклу та найвірогідніші дні зачаття.
-
Якщо хочете завагітніти, припиняйте застосовувати контрацептиви. Якщо ви застосовували гормональні таблетки, вашому організму може знадобитися певний час, аби повернутися до норми.
-
Почніть вживати вітаміни для жінок, які готуються до вагітності, зокрема фолієву кислоту. Рекомендована доза цього важливого вітаміну на ранніх термінах — 500 мкг/добу. По змозі почніть вживати препарат за кілька місяців до початку вагітності. Нестача фолієвої кислоти призводить до вищої ймовірності дефектів нервової трубки у немовлят.
-
Залишайтеся здоровою та активною жінкою. Щодня робіть фізичні вправи та постарайтесь налагодити здорове харчування.
-
Пройдіть медогляд, аби переконатися, що ви перебуваєте у найкращій формі для зачаття. Паління, вживання наркотиків, надмірна вага або нездоровий спосіб життя — все це може перешкодити зачаттю або відтермінувати його.
-
Переконайтесь, що ви маєте всі необхідні щеплення. Без них здоров'я вашого малюка під загрозою.
-
Старайтесь не вживати жодних ліків, якщо вони не були прописані вашим лікарем. Деякі препарати є шкідливими для немовлят, особливо в перші тижні розвитку.
Поради тижня
Намагайтесь провадити здоровий спосіб життя. Постарайтесь зосередитися на тому, що добре для вас і що допоможе вашому організму залишатися здоровим та сильним.