Як зцідити та заморозити грудне молоко
Існують ситуації, при яких зціджувати молоко просто необхідно:
1. Мати на деякий час розлучається з дитиною. Зціджуючись (кожні 3-4 години), вона зберігає лактацію, а дитина продовжує харчуватися материнським молоком. Так немає проблем з налагодженням ГВ після повернення;
2. У матері утворився лактостаз – застій молока в одній із грудей через закупорку протоки молочним згустком. Дитина сама не може «розсмоктати» груди і це може загрожувати неприємностями зі здоров'ям жінки
3. Гіперлактація і бажання зберегти молоко «на майбутнє»
Зціджуємо правильно
Головне в зціджуванні грудного молока – дотримання гігієни. Чистими мають бути груди і руки, а молоковідсмоктувач і ємність для зберігання – простерілізованими (перед використанням їх можна обдати окропом і насухо витерти).
Зціджуватися можна руками, якщо практикувати це не дуже часто, адже це болісна процедура. Можна використовувати електричний або механічний молоковідсмоктувач, він не завдає неприємних відчуттів, до того ж мінімізує контакт із руками.
Ємності для зберігання можуть бути скляними, пластиковими або поліетиленовими. Так, кілька днів молоко постоїть в щільно закритих пластикових пляшечках (вони часто йдуть в комплекті до молоковідсмоктувача), а в морозильну камеру зручніше складати одноразові поліетиленові пакетики.
Готове до вживання
Перед заморожуванням молоко не треба спеціально обробляти – кип'ятити або проціджувати.
Набагато корисніше грудне молоко охолоджувати. Протягом тижня молоко прекрасно збережеться на верхній полиці холодильника. У морозильній камері холодильника його можна тримати 2 тижні. В окремій морозилці – максимум 4 місяці. У камері з глибоким заморожуванням (при температурі мінус 19С) – до 12 місяців.
Грудне молоко розморожується один раз, знову заморожувати надлишок – неприпустимо! Тому складати в морозилку його краще порціями по 60-120 мілілітрів.
Розморожувати молоко краще перед годуванням під струменем теплої води. Ні в якому разі не ставити в мікрохвильову піч і не кип'ятити – воно буде зовсім не корисним.
Марина Балабан