У малюка не гоїться пупок: що робити батькам
Основні правила догляду за пупком новонародженого:
Пупкова ранка мокне, щоб вона гоїлася швидше її потрібно тримати в чистоті та сухості.
Пупок рекомендують очищати двічі на день за допомогою ватної палички, яку занурюють у перекис водню.
Скориночки видаляйте, лише якщо вони розм'якшилися і легко знімаються, обдирати їх не варто.
Обробляти пупок краще безбарвними антисептиками (наприклад, розчином календули або евкаліпта на спирту). Зараз мало хто використовує зеленку, оскільки вона зафарбовує шкіру, тим самим приховуючи почервоніння і запалення.
Краще прасувати одяг, який безпосередньо торкається до дитячого животика. Також врахуйте, що одяг не має бути тісним, щоб зайвий раз не травмувати рану.
Шкіра любить дихати і пупкова ранка не виключення, частіше влаштовуйте для малюка повітряні ванни.
Чого слід уникати при догляді за пупком:
Не можна заклеювати пуп лейкопластиром або замотувати бинтом.
Підгузник вибирайте або одягайте так, щоб пуп залишався відкритим, його краї не мають травмувати рану. При необхідності дозволено краї підвернути або навіть підрізати ножицями.
Не допускайте перегріву і потіння малюка.
До повного загоєння пупа для ванн використовуйте кип'ячену або фільтровану воду. Можна також зробити слабкий розчин марганцівки до підфарбовування води в ледве-ледве рожевий колір (готовий розчин краще пропустити через марлю, щоб не допустити попадання у воду кристалів).
Захищайте пупок від попадання в нього вологи, оскільки це сприятиме поширенню бактерій. Після купання промокайте пуп сухою серветкою.
Не викладайте малюка на животик до загоєння пупкового кільця.
Терміни загоєння пупка у немовлят:
Спершу слід розуміти, що термін загоєння пупка відбувається етапами: спершу пуповина є вузликом (на якому в пологовому будинку часто надівають затиск-прищіпку), до 3-5 дня пуповина засихає і відпадає самостійно. 1-3-й тиждень пупок підживає як звичайна ранка. У когось пуп повністю гоїться вже до другого тижня, у когось до четвертого. Розмір пупка (та форма) у всіх діток різна, залежить від генетичних особливостей і стану плаценти (вона буває тонкою і товстою). Як правило, чим більше пупок, тим довше він гоїться. Привід для занепокоєння – якщо до закінчення 1-го місяця життя пуп не виглядає абсолютно здоровим.
При яких ознаках необхідно звернутися до лікаря:
Сильне почервоніння області біля пупа.
Гнійні або кров'яні виділення.
Неприємний запах.
Помітне випинання пупа при дитячому крику і плачу (ознака пупкової грижі).
Якщо ви помітили запалення або розвиток інфекції, обов'язково зверніться до лікаря за професійною консультацією. Також, можливо, вам призначать спеціальні загоюючі засоби у вигляді мазі або гелю. Правила догляду досить прості та здійснимі навіть недосвідченими молодими батьками. Дотримуйтеся їх, і пупок вашого карапуза швидше загоїться.
Дідок Вікторія