Як боротися з болями у тазовому поясі
Як боротися з болями у тазовому поясі
Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісток у тазу. Іноді вагітні жінки з болями у тазовому поясі також скаржаться на больові відчуття у попереку.
Але я раніше не чула про тазовий пояс!
Це важлива частина анатомії кожної людини, особливо жінок, тим більше, вагітних. Тазовий пояс – це мережа м'язів та зв'язок, що перерозподіляють вагу між верхньою та нижньою частинами спини і допомагають підтримувати хребет. Дослідження показали, що до 33% вагітних жінок скаржаться на біль у тазовому поясі або нестабільність тазу. Гарна збалансована постава і м'язи, які працюють синхронно, допомагають тазовому поясу функціонувати більш ефективно.
Дослідження також показали, що жінки з підвищеним тонусом м'язів тазового дна частіше відчувають тяжкість або біль у тазовому поясі. Активні вправи на зміцнення можуть лише погіршити ситуацію, оскільки м'язи і так занадто напружені. Вправи, які допомагають контролювати рух та вчать розслаблятися, є набагато кориснішими.
На що схожий біль у тазовому поясі?
Кожна жінка має індивідуальну інтерпретацію цього болю. Хоча здебільшого його описують, як колючий, тупий, стріляючий чи навіть пекучий. Цей біль може поширюватися з передньої частини лобкових кісток на спину, через сідниці до задньої поверхні ніг і до стегон.
Біль часто посилюється під час ходьби, підйому сходами, вставання з ліжка та/або виходу з автомобіля. Деякі жінки відчувають (і чують) звук клацання або тертя лобкової кістки. Після тривалого стояння стан може погіршитися.
Що спричинює біль у тазовому поясі?
-
Збільшення ваги вагітної матері. Звичайно, цього уникнути не можна, але важливо не набрати зайвого.
-
Зміни центру тяжіння, що впливають на стабільність тазу.
-
Напружена, повторювана або вібраційна фізична робота.
-
Попередні травми.
-
Надмірна вага з підвищеним ІМТ.
-
Вплив гормону релаксину, який розслаблює м'язи та зв'язки під час підготовки до пологів.
-
Особливості постави та заняття спортом.
-
Положення дитини.
-
Загальна якість сполучної тканини матері, що впливає на стійкість тазу.
Як можна полегшити біль у тазовому поясі?
Насамперед важливо детально обговорити проблему з лікарем. Вам можуть порадити звернутися до акушера-фізіотерапевта, який підбере для вас комплекс цільових вправ.
-
Не терпіть біль. Усвідомте, що вам потрібна професійна консультація і допомога, доки ситуація не погіршилася.
-
Під час прогулянок ходіть дрібними кроками.
-
Хоч ходьба і корисна для вас, не ходіть довго і далеко, щоб уникнути прогресування тазової нестабільності.
-
Відпочивайте за найменшої нагоди.
-
Носіть бандаж або пояс, який зменшить рухливість суглобів. Можливо, у ньому доведеться навіть спати (але не затягуйте його занадто туго).
-
Не сидіть у позі «нога на ногу».
-
Стискайте м'язи тазового дна під час кашляння, чхання або сміху.
-
Сидіть на стільцях зі спинкою, підкладаючи під поперек подушку.
-
Дискомфорт може посилюватися через часту зміну пози, наприклад, при їзді на велосипеді або під час сексу. При цьому ще більше відкривається крижово-клубове зчленування.
-
Спіть на боку, підклавши подушку під верхню ногу і живіт.
-
Уникайте виконання вправ, які передбачають підтягування та опускання однієї ноги.
-
Встаючи з ліжка, тримайте коліна разом.
-
Вдягайте трусики, штани і взуття сидячи.
-
Уникайте взуття на високих підборах, найкращий варіант для вас – взуття на низьких підборах із супінатором.
-
Для долання значних відстаней, можливо, варто користуватися ходунками або візком.
-
Нехай фізіотерапевт покаже вам тригерні точки, масажування яких допомагає знімати м’язову напругу.
Що ще можна зробити при болю у тазовому поясі?
-
Поясний бандаж може допомогти підтримати таз та зменшити больові відчуття. Але немає жодних доказів того, що він ефективний під час вагітності. Щоб позбутися болю, необхідно виявити його реальну причину.
-
Важливо, щоб ваш стан оцінювали індивідуально – тільки так можна підібрати ефективні методи для мінімізації чи усунення болю у тазовому поясі.
-
Потрібно навчитися правильно розслаблювати м'язи тазового дна.
-
У деяких жінок ефективно боротися в болем допомагають акупунктура, комплекс вправ у воді, плавання, цільова фізіотерапія. Бажано, щоб сеанси і заняття відбувалися під контролем лікаря.
-
Зменшити дискомфорт може допомогти лобковий бандаж.
-
Часто хороший ефект дають вправи з релаксації.
-
У разі сильного болю можна застосовувати деякі анальгетики та/або протизапальні препарати, однак спочатку потрібно обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем. Пам’ятайте: під час вагітності та грудного вигодовування більшість ліків протипоказані (навіть якщо про це не зазначено в інструкції).
Зверніться по допомогу до досвідченого фізіотерапевта, який спеціалізується на розробці індивідуальних комплексів вправ для жінок під час вагітності. Найбільше допоможуть вправи на м'яке розтягування та укріплення м’язів тазового дна.