Правильне дихання при пологах. Дихальна гімнастика для вагітних
Як відомо, пологи діляться на три періоди: перейми, потуги і народження плаценти. На кожній з цих стадій дихання дещо різне, але основа одна: черевне дихання. Для того, щоб його потренувати, поклади руки на живіт і намагайся дихати так, щоб груди залишалися нерухомими, а руки (і живіт) піднімалися та опускалися. Запам'ятай, у пологах всі вдихи мають бути через ніс, а видихи через рот, при цьому губи треба скласти трубочкою (це збільшує опір повітрю, яке видуваєш, а отже, розтягує видих).
Дихаємо повільно
Коли почнуться «справжні» перейми і з'являться неприємні відчуття, допоможе перший тип дихання – сповільнений. Деяким такий тип дихання підходить і для всього періоду пологів. Зазвичай людина робить до 17 дихальних рухів на хвилину і завжди вдих коротший, ніж видих. Для знеболення переймів середньої сили необхідно дихати глибоко і повільно. Спершу робити повільний і глибокий вдих на 3 секунди – видих на 7 секунд. Тренуватися краще, маючи перед очима годинник зі секундною стрілкою. Таким чином, вийде 6 дихальних рухів на хвилину. Чим сильніші перейми, тим повільніше треба дихати: вдих на 5 секунд – видих на 10 (виходить 4 дихальних рухи на хвилину). А потім ще рідше: вдих на 6 секунд – видих на 12 (виходить 3 дихальних рухи на хвилину).
Освоюємо техніку дихання
Тренуючись під час вагітності, спробуй дихати в різних положеннях: сидячи, лежачи, стоячи, рачки. При кожному видиху звертай увагу на розслаблення різних частин тіла – так ти розслабиш всі потрібні м'язи. Коли перейми стають сильними і болючими, сповільнене дихання вже не допомагає. Йому на зміну приходить наступний тип: дихання хвилею. Перейми йдуть хвилеподібно, спочатку наростають, потім тримаються деякий час, потім сила переймів зменшується. Твоє дихання повинне повторювати цю хвилю: спочатку повільне і глибоке, потім сила переймів наростає, і дихання стає частим і поверхневим (так зване дихання «собачкою», потім перейми стихають, і дихання поступово знову переходить в повільне і глибоке. Дихання «собачкою» можна замінити диханням «свічкою» (повільний глибокий вдих через ніс і різкий видих через рот). Непогано робити передих (вдих – видих як при диханні «собачкою» – видування – трохи розтягнутий, але швидкий видих). Ще можна «будувати піраміди» (вдих – видих – видування, потім 2 вдихи – видихи – видування, 3 вдихи – видихи – видування і у зворотному порядку). Часто від інтенсивного дихання сильно сушить ніс і рот. Щоб уникнути цього, торкайся кінчиком язика до піднебіння відразу за зубами. Це зволожить вдихуване повітря. Долонями з розкритими пальцями злегка прикрий ніс і рот під час дихання, долоні затримуватимуть вологу. Можна періодично полоскати рот або пити воду.
Вдих і видих при потугах
Найвідповідальніший період пологів – потуги. Декілька потуг доведеться «продихати», але коли лікар дозволить тужитися – роби це з повною віддачею! Дихання в потугах: глибокий вдих через рот, затримка дихання (в цей час треба дивитися на пупок і тужитися на промежину (як при запорі). Повільний видих. Головне різко не видихати і не кричати, інакше вся сила піде в крик, і потуга буде неефективною. Якщо все робити правильно, то за одну потугу треба потужитися всього 3 рази. Пам'ятай, що тривалість дихальної гімнастики не повинна перевищувати 10 хвилин на день. Частіші дихальні вправи можуть викликати зниження концентрації вуглекислого газу в крові і запаморочення. Якщо під час виконання вправ ти відчула запаморочення, вдихни і не видихай 20-30 секунд – запаморочення мине. Не лякайся, якщо на перший погляд вся ця техніка здається важкою. Поки є час, тренуйся помалу щодня, тоді до пологів виробиться автоматизм і все пройде на ура.