Недостатньо молока?
Підвищення лактації
Багато матерів вважають, що не мають достатньої кількості молока для вигодовування свого малюка, або ж що їхнє молоко некалорійне, «низькоякісне». За статистикою, саме ці відчуття жінок є найпоширенішою причиною їхньої відмови від грудного вигодовування. Але насправді для більшості матерів вироблення молока не є реальною проблемою. Поведінка дитини може бути зумовлена різними причинами і не обов’язково пов’язана з кількістю чи якістю молока. Плач, неспокій, неспання і примхливість часто є результатом перезбудження і втоми, а не голоду.
Навіть дійсно недостатнє вироблення молока найчастіше є тимчасовою проблемою. Є досить ефективні способи підвищення лактації, які дають помітні результати вже через кілька днів застосування.
Пам’ятайте Немовлята на грудному вигодовуванні вимагають прикладання до грудей 8–12 разів на добу. Це норма. Спроби точного погодинного регулювання або обмеження кількості годувань призводять до стресу в дитини й матері, який лягає в основу сумнівів з приводу лактації та доцільності подальшого грудного вигодовування.
Ваша дитина:
Поступово набирає вагу? Середній набір ваги для дітей від народження до 3-х місяців становить близько 150–200 г на тиждень, з 3 до 6 місяців – 100–150 г, з 6 до 12 місяців – близько 70–90 г.
Має хороший колір шкіри і м'язовий тонус? Добре виглядає і набирає вагу?
Виростає зі своїх маленьких комбінезонів та підгузків? Має маленькі жирові складочки на ніжках і ручках чи виглядає худою і слабкою?
Повернулася до ваги, яку мала при народженні або в двотижневому віці?
Весела, щаслива, чутлива та радісна чи сонна і важко прокидається?
Смокче груди активно і сильно? Прокидається, тому що голодна?
«Псує» щонайменше 6 підгузків на добу? Її випорожнення золотисто-жовті, рідкі? Дитина може не випорожнятися дуже часто, але доки консистенція випорожнень рідка, це означає, що вона наїдається.
Чому діти можуть хотіти їсти частіше?
Для комфорту та заспокоєння. Діти мають сильний смоктальний рефлекс і часто просто хочуть посмоктати, а не поїсти.
Часті годування груддю стимулюють вироблення материнського молока.
Через невеликий розмір шлунку та загальний розмір тіла новонародженим потрібно часто їсти, але потроху.
Коли немовлята входять у фазу стрімкого зростання, їм потрібно більше кілоджоулів (енергії). Вимога частішого годування – це засіб забезпечення власних життєвих потреб.
У разі недостатньої лактації. Успішне грудне вигодовування ґрунтується на принципі пропозиції та попиту. Чим більше молока дитина потребує, тим частіше вона вимагає годування. У свою чергу, чим більше грудного молока у матері, тим тривалішим буде період лактації.
Коли діти нездорові. Грудне молоко має природні антитіла, які допомагають боротися з інфекціями. Часте харчування сприяє зміцненню імунітету й швидшому подоланню вірусної чи бактеріальної інфекції.
Причини недостатньої лактації
Якщо раніше жінка мала хірургічне втручання на грудях, наприклад, з приводу їх збільшення або зменшення. Хоча лікарі й намагаються максимально зберегти тканину молочної залози, хірургічне втручання має негативні наслідки. Знищення нервових шляхів і молочних протоків може викликати значні проблеми з лактацією.
Інфекція молочної залози, наприклад, мастит або молочниця сосків.
Коли дитина не має сильної та скоординованої техніки смоктання і ковтання.
Коли дитину неправильно прикладають до грудей. Якщо ви не впевнені, чи правильно прикладаєте немовля до грудей, зверніться за консультацією до медсестри або лікаря.
Прийом деяких препаратів, наприклад оральних контрацептивів.
Гормональні зміни в організмі матері: менструація, зачаття, гормональна терапія.
Недостатня стимуляція грудей через низьку частоту годувань або їхвиснаження.
Тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків.
Вагітність.
Вживання деяких трав'яних чаїв або фітопрепаратів.
Надчутливість сосків жінки, що робить грудне вигодовування болісним іпригнічує лактацію.
Занадто раннє введення прикорму (твердої їжі), через що дитина не намагається ефективно смоктати груди.
Що робити у випадку недостатньої лактації
Перш за все, мама не повинна панікувати, адже стрес негативно впливає на лактацію. Бажано звернутися до лікаря або до консультанта з грудного вигодовування. Вам кваліфіковано нададуть поради щодо підвищення лактації.
По перше, потрібно якомога частіше прикладати дитину до грудей. Адже, як ми вже казали, грудне вигодовування будується на принципі попиту та пропозиції: чим частіше малюк смокче молоко, тим більше його виробляє організм;
Масаж грудей, щоб уникнути нагрубання;
Використовування деяких медикаментозних препаратів. Зверніть увагу, що ліки має призначити тільки лікар після ретельного обстеження матері. Це може бути такий препарат як Мотиліум/Доперидон. Одним з його побічних ефектів є підвищення лактації.
Де отримати більше інформації?
Поради ЮНІСЕФ щодо лактації та грудного вигодовування https://www.unicef.org/ukraine/ukr/activities_29337.html
Група підтримки годуючих мам «Молочні ріки» http://breastfeeding.org.ua/
Саме тут ви можете знайти консультантів з грудного годування з різних міст України http://www.perinatal.com.ua/